NIssan Qashqai J10 facelift - няколко въпроса при избор

Посочете в заглавието Модел/Двигател/Проблем(въпрос)
Потребителски аватар
dikanio
Новак
Регистриран: 08 ное 2014, 20:54
Автомобил/Car: Primera P11
Град/City: София/Пазарджик

Мнениеот dikanio » 20 сеп 2022, 14:54

Здравейте,

Доживях да пиша тук по приятен повод. Търся да си взема нещо от класа на т.нар. "паркетни" джипове и естествено Qashqai, бидейки моделът допринесъл най-много за популяризирането на този клас, ми е топ фаворит. Единствената възможна в моя случай модификация обаче се оказва труден избор - J10 facelift, 2.0 бензин, ръчни скорости, без +2 варианта, без газ, и да има резервна гума (примерно RAV4 III facelift от същата година обикновено няма такава, което за мен е абсурдно, еле па за тоя клас коли). Към момента на писане има три обяви, едната е от преди 4-5 дни. Разгледах темите относно проблемите с двигателя - достатъчно ме кефи, че да съм готов на един основен ремонт. А и цените на обявите са такива, че той не би трябвало да излезе значителна част спрямо общата цена.
1. Основното ми притеснение е относно скоростните кутии, за които не намирам инфо, което може би е добре :-) Тъй като до колкото разбирам Qashqai споделя някои двигатели с Dacia, да не би това да е така и за трансмисиите, които при румънките са някакъв кошмар? Едва ли не са консуматив при (най-вече при Duster), вероятно силно преувеличено, но 30-40К км и трябва нова?! Надявам се да ми кажете, че това не е така.
2. На конкретната обява по-надолу колата май беше с 18" летни, което пък означава и да търся спешно по-малки джанти, че зимата ей сега ще дойде. Не е някаква бегачка, че да се мъча с тия 18" и втори комплект джанти/зимни гуми. Смятам да взема всесезонни гуми и 16" джанти ако стават?
3. Може ли да се сложи някакво афтърмаркет андроид таблетче? Най-вече заради навигацията, фабричната такава на 10+ годишна кола внесена отвън вероятно не става за чеп за зеле (то и тук да е купувана май пак е така?), а много искам вече да не ми се налага да имам стойка за телефон лепната на стъклото.

Ако притесненията ми относно 1. се окажат напразни, ще обмисля сериозно https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... 2376131881 , която вече ходих да видя. Не съм правил тест драйв, но с моите лаишки познания на прима виста не видях повод за пазарлък - колата по интериор и екстериор няма забележки.

Приемам и всякакви други за/против, съвети при оглед, пък защо не и коментари по изискванията ми.
Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
Потребителски аватар
TasmanianDevil
INSANE
Регистриран: 04 ное 2007, 21:29
Автомобил/Car: Primera P12
Град/City: Варна/Ямбол
Благодарил (а): 32 пъти
Изпратили благодарности: 200 пъти
Контакти:

Мнениеот TasmanianDevil » 20 сеп 2022, 17:56

Без проблеми се монтира андроидска медия. Препоръчвам среден към висок клас. Само трябва да се внимава кааква се поръчва,за да стане на тази с дисплея.
Примера П12 ЯР20ДЕ
Алмера Н16 фаце ЯГ18ДЕ
Ех.Примера П12 ЯР20ДЕ номер 2
Ех.Алмера Н16 ЯГ15ДЕ :)
Примера П11 ГА16ДЕ
Полски Фиат 125П

Дизел само дънки!
Потребителски аватар
dare__devil
Голямата секира
Голямата секира
Регистриран: 20 яну 2007, 11:22
Автомобил/Car: Qashqai
Град/City: София
Благодарил (а): 427 пъти
Изпратили благодарности: 1068 пъти
Контакти:

Мнениеот dare__devil » 20 сеп 2022, 19:15

Изглежда свежо :) 16ки стават :) Кутията е ОК тази. Никой не е ревал от нея май тука или се броят на пръстите на ръката...
Конкретната обява има 2 обнадеждаващи неща:
1. Топката на скоростите по принцип се обелва лесно.
2. Тези седалки не са особено държаливи, а тук все още изглеждат прилично.

Ако автомобилът на живо изглежда добре и има някакво подобие на сервизна история....с оглед на готовността ти за ремонт при нужда... Скачай :P
Даниел Цветков
Редовен
Регистриран: 26 мар 2022, 19:38
Автомобил/Car: Murano
Град/City: Z51 2.5dci
Благодарил (а): 16 пъти
Изпратили благодарности: 1 път

Мнениеот Даниел Цветков » 20 сеп 2022, 19:47

Швейцарките са добри
Murano Z51 2.5 dci
Потребителски аватар
bambam69
Маниак
Регистриран: 06 апр 2017, 18:31
Град/City: Sofia
Благодарил (а): 22 пъти
Изпратили благодарности: 72 пъти

Мнениеот bambam69 » 20 сеп 2022, 22:02

Конкретния екземпляр изглежда добре.
Не съм чувал оплаквания от седалките, но и те са ОК.
Пише, че двигателят не е мит, което е добре. Освен за течове пробвай всеки бутон в салона (а те не са малко) дали работи, защото после може да имаш ядове с дребни, но досадни проблеми.
Успех!
Nissan Qashqai+2/2011/2.0 dci/4x4/6МТ/Tekna
Потребителски аватар
Ivanjk
INSANE
Регистриран: 07 юни 2014, 22:24
Град/City: Тел-Авив
Изпратили благодарности: 499 пъти

Мнениеот Ivanjk » 21 сеп 2022, 09:17

2.0 МТ 4х4 , една много приятна комбинация за Българските условия и климат.
Ако ти хареса , взимай.
Пробвай двойното дали сработва.
Qashqai 1.6i 2013 ex
NV-200 1.5dci 2014
Qashqai 1.6 dci CVT 2017
Потребителски аватар
dikanio
Новак

Мнениеот dikanio » 21 сеп 2022, 10:44

Честно казано нямам идея как може да се пробва 4WD без да си затънал в сняг или кал. На сух асфалт, черен път или чакъл има ли начин?
Потребителски аватар
dare__devil
Голямата секира
Голямата секира
Контакти:

Мнениеот dare__devil » 21 сеп 2022, 11:06

Предполага се, че ще се провери в сервиз преди покупка. На подемника със заключено от врътката 4х4 :)
Веси
Регистриран: 21 дек 2020, 17:10
Град/City: Монтана

Мнениеот Веси » 22 сеп 2022, 16:10

Моят Кашкай е с този двигател,само че е 2010г. и не е 4×4.И аз първоначално се притеснявах от прочетеното за този двигател,но карам колата вече 3г.,изминати 40000 километра и нямам никакви проблеми.Никога не се е налагало да доливам масло между смяната му,а колата се кара доста по магистрала с по-висока скорост.Скоростната кутия също е много приятна и не ми се струва проблемна.
Потребителски аватар
PeterP@n
Маниак
Регистриран: 21 мар 2021, 14:48
Автомобил/Car: X-trail T31
Благодарил (а): 2 пъти
Изпратили благодарности: 31 пъти

Мнениеот PeterP@n » 22 сеп 2022, 20:57

Двигателят като цяло е простоустроен и сравнително надежден и ако не е каран с калпаво масло и гориво, няма да са му спекли маслените сегменти и не би трябвало да гори масло. Все пак за харчлъка на масло, косвено може да се прецени по състоянието на ауспуха. Задължително трябва да се види в сервиз, по възможност оторизиран. Слабост на този мотор са тънкостенните легла за свещите и склонността от спукване на резбите и пробив на охлаждаща течност към свещите, ако при смяна на свещите не се спази предписаният 20 Nm момент на затягане и смяната не е извършена на студен двигател, така че трябва да се внимава за това при огледа. Свещите за жалост са малко трудно достъпни, защото за да се стигне до тях, трябва да се свали всмукателния колектор. Но пък си заслужава процедурата, пък и ако се надникне с ендоскоп в цилиндрите, изобщо няма да е излишно. Механичниата скоростна кутия определено е плюс в случая, само трябва да се отдели малко повече внимание на състоянието на съединителя и по-специално на маховика, че е двумасов и ако е разбит или е тръгнал, смяната с лекота ще надхвърли 2200 лв. При загасяне на двигателя, не бива да се усещат никакви удари и тласъци.
Потребителски аватар
dikanio
Новак

Мнениеот dikanio » 03 окт 2022, 13:48

Благодаря на всички за съветите, но за съжаление се разминах с Qashqai-я. Причината е неочаквана и комична, но не е било писано. Киселият чичо в автокъщата в с. Труд сякаш не искаше да ми я продаде точно на мен. Все едно щях купувам някакво ексклузивно Ferrari и не ме одобриха :-D Искам аз да я запалим, отговор: "Добре, но само за 5 мин, че е скъп бензина". Стори ми се малко странно, но аз съм ентусиазиран и не се отказвам. Продължавам да оглеждам, за разлика от баща ми, който още в този момент явно усети, че няма да стане работата и се дръпна настрани. Вдигам аз капака, двигателя чист (в обявата пише не е мит, но беше позабърсан), нищо интересно освен едно. За пръв път виждам нещо като кече на стената на коша зад двигателя, подобно на това под предния капак. Обаче с една дупка в него, не като изрязана, ами като цъфнала, все едно нещо е гръмнало там. Питам това защо е така - "Изяли са го мишките". Явно изтекоха петте минути, чичото изгаси двигателя, аз вече с последни изпарения ентусиазъм питам за тест драйв - можело при сериозен интерес. Съвсем сериозно, не знам какви са порядките вече, да не трябваше да предложа пари за теста?
И така в тоя момент оставаше една обява в Плевен по моите изисквания, която не бях гледал. Реших, че моделът ми идва прекалено рядък и екзотичен, затова се върнах към нещо по-разпространено и лесно за намиране.
Обявата на колата, която взех, се появи буквално при последния рефреш на мобилето преди да тръгна от Пазарджик към с. Труд към 10:30 да гледам "ексклузивния" Qashqai. Малко след 12 часа вече приключил с описания злополучен оглед се возех на теста на въпросната RAV4 (2.0 бензин, ръчни, 2007), която се оказа в съседната автокъща. Не мога да си изкривя душата и да кажа, че ме кефи повече, но бих я определил като по-разумния избор.
Потребителски аватар
dare__devil
Голямата секира
Голямата секира
Контакти:

Мнениеот dare__devil » 03 окт 2022, 15:42