Климатроник на P12 не студи добре.

Посочете в заглавието Модел/Двигател/Проблем(въпрос)
Niksan
Маниак
Регистриран: 12 авг 2014, 21:24
Автомобил/Car: Primera P10
Град/City: София/Козлодуй
Благодарил (а): 18 пъти

Мнениеот Niksan » 26 май 2020, 13:09

Здравейте,

Става въпрос за климатроника на Nissan Primera P12 след фейслифта. Когато колата е била на хладно климатроника успява да задържи хладно в купето и всичко е ок. Но ако колата е била на припек или навън температурата е над 30°С климатроника не успява да охлади колата, независимо колко дълго работи и как се кара колата. Когато се запоти челното стъкло и включа изсушаването в купето много бързо изсъхва стъклото. При включване на климатика не се усеща никаква разлика във вървежа (за разлика при P10-ката ми). Въздуха от въздуховодите не е достатъчно хладен според мен. Конденза, който се генерира е много оскъдно количество. Дехидратора не е подменян, в горната си част след продължителна работа е топъл, но не горещ (може спокойно да се държи с ръка). Климатика е профилактиран и според майсторите е напълно изправен (колко разбират тези майстори не знам)

Въпросите са следните, къде може да е проблемът? Трябва ли да се подменя дехидратора като консуматив или само при нужда? Дали е възможно дехидратора да е причината за слабото охлаждане? Препоръчайте ми читав сервиз за климатици в северозападна България или около/в София.

Благодаря предварително.

Поздрави.
Nissan Primera P10 1995г. GA16DE
Nissan Primera P10 1992г. SR20Di /на баща ми/
Nissan Primera P12 2006г. QR20DE /на баща ми/
Потребителски аватар
TasmanianDevil
INSANE
Регистриран: 04 ное 2007, 21:29
Автомобил/Car: Primera P12
Град/City: Варна/Ямбол
Благодарил (а): 17 пъти
Изпратили благодарности: 130 пъти
Контакти:

Мнениеот TasmanianDevil » 27 май 2020, 21:57

И аз не усещам кога тръгва климатика. Има ли достатъчно фреон в системата, чува ли се свистене в купето при включване на климатика?
Примера П12 ЯР20ДЕ
Ех.Алмера Н16 ЯГ15ДЕ :)
Примера П11 ГА16ДЕ
Полски Фиат 125П
Niksan
Маниак

Мнениеот Niksan » 28 май 2020, 10:39

Откакто колата е при нас климатика не студи добре. Преди две години когато купихме колата климатика беше обслужен, като от сервиза казаха че състоянието му е добро, изтеглени са маслото и фреона и са върнати обратно като е допълнено минимално количество масло и фреон. Друго не му е правено. Разлика преди и след няма, само портфейла олекна. Не съм забелязал никакво съскане/свистене в купето при стартиране на климатика. Понякога се чува ремъка при стартиране.
Потребителски аватар
klazarov
Маниак
Регистриран: 05 яну 2007, 00:42
Град/City: София
Благодарил (а): 27 пъти
Изпратили благодарности: 157 пъти

Мнениеот klazarov » 28 май 2020, 12:04

Може при включен климатик да провериш алуминиевата тръба, която влиза в купето, дали е студена. Ако е студена, значи проблема не е във фреона или компресора. Възможно е да е запушено с боклуци радиаторчето в купето или да не ти затваря клапана за топъл/студен въздух след вентилатора в купето. :pardon:
Nissan Primera P12, QG18DE, Type Elegance, ГИ Prins VSI
Niksan
Маниак

Мнениеот Niksan » 28 май 2020, 12:29

klazarov написа:Източник на мнението Може при включен климатик да провериш алуминиевата тръба, която влиза в купето, дали е студена. Ако е студена, значи проблема не е във фреона или компресора. Възможно е да е запушено с боклуци радиаторчето в купето или да не ти затваря клапана за топъл/студен въздух след вентилатора в купето. :pardon:

Мисля че съм я пипал тази тръба и беше студена, пак ще я проверя. Клапанът за топло/студено може ли да се провери визуално без сериозно разглобяване (от някъде да се провра и да я погледна или да я снимам с телефона) Радиаторчето в купето някъде под жабката ли се намира, предполагам се чисти с прахосмукачка/парцал? Не съм споменал отгоре, но парното си топли добре.
Потребителски аватар
klazarov
Маниак
Регистриран: 05 яну 2007, 00:42
Град/City: София
Благодарил (а): 27 пъти
Изпратили благодарности: 157 пъти

Мнениеот klazarov » 28 май 2020, 13:06

Цялата пластмасова кутия с двете радиаторчета се намира зад жабката и централната конзола. Сваляш жабката и ще имаш достъп до отвора за филтъра в купето. Можеш да свалиш и вентилатора и да се опиташ да огледаш какво е положението вътре. Вътре има един клапан който регулира въздуха дали да минава само през радиатора на климатика или и през този на охладителната система(топлото). Този клапан е свързан към електромоторчета, които отварят и затварят, в зависимост от зададените настройки за температура в купето.
Nissan Primera P12, QG18DE, Type Elegance, ГИ Prins VSI
Niksan
Маниак

Мнениеот Niksan » 28 май 2020, 18:16

klazarov написа:Източник на мнението Цялата пластмасова кутия с двете радиаторчета се намира зад жабката и централната конзола. Сваляш жабката и ще имаш достъп до отвора за филтъра в купето. Можеш да свалиш и вентилатора и да се опиташ да огледаш какво е положението вътре. Вътре има един клапан който регулира въздуха дали да минава само през радиатора на климатика или и през този на охладителната система(топлото). Този клапан е свързан към електромоторчета, които отварят и затварят, в зависимост от зададените настройки за температура в купето.

Благодаря за подробното описание колега, определено ще го проверя, когато имам време.
Niksan
Маниак

Мнениеот Niksan » 28 май 2020, 18:21

klazarov написа:Източник на мнението Може при включен климатик да провериш алуминиевата тръба, която влиза в купето, дали е студена. Ако е студена, значи проблема не е във фреона или компресора. Възможно е да е запушено с боклуци радиаторчето в купето или да не ти затваря клапана за топъл/студен въздух след вентилатора в купето. :pardon:

Определено не е най-подходящото време за тестване на климатик, днес при 14 градуса навън, въпросната алуминиева тръба се беше изпотила (имаше конденз по нея) и беше доста студена. Пипнах и долната част на радиатора на климатика (този зад предната броня), той не беше никак топъл, но може би това е нормално предвид, че навън беше 14 градуса. Когато остане време ще разглобя жабката и ще проверя топлообменника, който е вътре в купето и също така въпросния клапан.

Върни се в “Primera”