Смяна на предни спирачни дискове с нови.

Посочете в заглавието Модел/Двигател/Проблем(въпрос)
Потребителски аватар
stani
Точното Око
Регистриран: 15 юни 2008, 12:06
Автомобил/Car: Sunny N14
Град/City: София, ж.к. Надежда 2
Благодарил (а): 87 пъти
Изпратили благодарности: 478 пъти
Контакти:

Мнениеот stani » 29 яну 2018, 16:58

Проверка и гресиране на водачите на сп. апарат и състоянието на цилиндърчетата на апарата също.
Бавен като оФлюФ, тъ-дъ-дъ-дъ-дъ-дъм,
но завива като ЕВО.Изображение
Кара си на гаССС, тъ-дъ-дъ-дъ-дъ-дъм,
но заделя мъни-та за ДЗВЕРО!Изображение
Потребителски аватар
kriss_bg1977
INSANE
Регистриран: 01 апр 2012, 13:15
Автомобил/Car: Tino V10M
Град/City: Sliven-Varna
Изпратили благодарности: 85 пъти

Мнениеот kriss_bg1977 » 29 яну 2018, 21:47

Когато сменяха дисковете поисках с очите си да видя как са водачите,бяха добре гресирани и излизаха много леко,цилиндрите без напън се прибираха.Настоявах да присъствам на монтажа и да видя дали са наред,така и беше.За 5-6 месеца да са се прецакали нещо.....тези дни ще е хубаво времето и ще се заема да ги проверя.Споменах на колега за проблема и каза да си смажа самите апарати понеже от феродовия прах и от ръждата на моменти могат и да не хващат както трябва.Звучи логично,ще пробвам и това.
Nissan Almera Tino V10 YD22DDTi 2002
ex Nissan Micra k10 1.2lx 1989
ex VW Transporter 1.6D 1982
ex Lada 1200 1982
vladobate
INSANE
Регистриран: 06 мар 2011, 12:56
Автомобил/Car: Primera Wagon WP11
Град/City: Пловдив
Благодарил (а): 2 пъти
Изпратили благодарности: 53 пъти

Мнениеот vladobate » 29 яну 2018, 23:37

kriss_bg1977 написа:Източник на мнението Когато сменяха дисковете поисках с очите си да видя как са водачите,бяха добре гресирани и излизаха много леко,цилиндрите без напън се прибираха.Настоявах да присъствам на монтажа и да видя дали са наред,така и беше.За 5-6 месеца да са се прецакали нещо.....тези дни ще е хубаво времето и ще се заема да ги проверя.Споменах на колега за проблема и каза да си смажа самите апарати понеже от феродовия прах и от ръждата на моменти могат и да не хващат както трябва.Звучи логично,ще пробвам и това.

Какво имаш предвид ? И кое да им смажеш по-точно ? Ако иде реч за пластините по които се движат (плъзгат) металните "уши" на накладките не е препоръчително да се смазват. Уж така разправят специалисти , тъй като полепва прах и става по-зле след време.
WP11-144 , QG18DE , ГИ
Потребителски аватар
N_Petrov
VP44 Expert
VP44 Expert
Регистриран: 02 ное 2008, 17:53
Град/City: София (и тук там Варна)
Благодарил (а): 2 пъти
Изпратили благодарности: 93 пъти

Мнениеот N_Petrov » 30 яну 2018, 09:07

3 пъти ми блокира накладка заради ръжда под пластина. Накрая и аз ги намазах ... Повдигне ли ръждата вклинява нещото и дотам. А и опитно установих, че нито трябва много ръжда, нито много време ...
Almera N16 YD22DDT

Всеки автомобил е екипиран с 2 вида пътепоказатели (мигача) - ЛЯВ и ДЕСЕН. Използвайте ги ПО ОТДЕЛНО!!!
Няма дума в българския език, която в мн. ч. да за вършва на "Й"!!!
Потребителски аватар
kriss_bg1977
INSANE

Мнениеот kriss_bg1977 » 30 яну 2018, 14:35

Ок, благодаря на всички за съветите. :-)
ex Lada 1200 1982
Потребителски аватар
SUB-ZERO
INSANE
Регистриран: 07 апр 2008, 20:56
Автомобил/Car: Micra K11
Град/City: София
Благодарил (а): 44 пъти
Изпратили благодарности: 46 пъти

Мнениеот SUB-ZERO » 30 яну 2018, 20:09

Не е от въздух, вероятно някоя накладка не се движи както трябва. Може да задържа водач или да е много стегната накладка поради ръжда по супорта, надигаща пластинките които я държат. Може да не се движи/задържа буталото както трябва. Иска разглобяване и подробен оглед на апарата.
Volvo V70 2.5Turbo
К11 1.4 CGA3DE
P10 2.0eGT SR20DE Low port + LPG -> вече не
Аварийни мигачи НЕ СЛУЖАТ за ПРОИЗВОЛНО спиране на пътя !!!
Потребителски аватар
kriss_bg1977
INSANE

Мнениеот kriss_bg1977 » 30 яну 2018, 21:46

Има развитие,днес покарах,спрях и гледам пак не се изчиства ръждата от диска и реших че ако покарам назад и спирам ако се заклинила накладка трябва да се оправи.Така и стана,карайки назад по време на спиране нещо пукна(явно накладката се размести и долепи диска) и след като спрях и погледнах диска се беше изчистил от ръждата само от две спирания.Ще трябва да изчистя добре ръждата и да намажа тънко с медна грес.
Благодаря още веднъж за насоките! :-)
ex Lada 1200 1982
Потребителски аватар
Genadiy
Маниак
Регистриран: 13 юли 2017, 18:15
Автомобил/Car: Primera P11
Град/City: Кърджали / Златоград
Благодарил (а): 21 пъти
Изпратили благодарности: 5 пъти
Контакти:

Мнениеот Genadiy » 31 яну 2018, 16:35

Да не би постепенно левия спирачен апарат е започнал да спича, не е зле да го разглобиш и да видиш какво става там, пробвай да видиш довачите движат ли се лесно, посмени вътре гресчицата и така...
Потребителски аватар
de_vil
Нисан Клуб България
Нисан Клуб България
Регистриран: 11 яну 2010, 19:11
Автомобил/Car: Primera P10
Град/City: Ямбол
Благодарил (а): 10 пъти
Изпратили благодарности: 10 пъти

Мнениеот de_vil » 02 фев 2018, 17:50

Първо започни с профилактика на апарата
Nissan Primera P11 GA16DE 1997 99+ hp Fobos injection
Ford Mondeo wagon 2.5 V6 170hp Emer injection
Изображение
Потребителски аватар
DIDO_NM
INSANE
Регистриран: 23 юли 2006, 23:07
Град/City: Търговище
Изпратили благодарности: 2 пъти

Мнениеот DIDO_NM » 06 сеп 2020, 17:23

Здравейте колеги, извинявам се, че ползвам чужда тема, но имам подобни въпроси и да не пускам тема със същото заглавие ще се вклщча тук.
Вчера си смених предните спирачни дискове /Метели/ и накладки /Лукас/. При монтажа почистих абсолщтно всичко, няма ръжда по спирачните апарати. Поставил съм пластините /пружинните/ и другите /плоските между накладките и цилиндъра, съответно захвата от другата страна. Но накладките немогат да потънат достатъчно в спирачния апарат. Влизат до упор, леко на ръка, дори се чува чукване, но остават да стърчат около 2 мм извън диска. Тоест при износване няма да се образуват ръбове по диска а ще се образуват ръбове по накладките. някой ималл ли подобен проблем и каква може да е причината?
P11Е GA16DE 1997г. не е имала и няма да има газова :)
Потребителски аватар
lord_darth_vader
Нисан Клуб България
Нисан Клуб България
Регистриран: 08 окт 2004, 12:46
Автомобил/Car: Primera P10
Град/City: Кюстендил/София
Изпратили благодарности: 139 пъти
Контакти:

Мнениеот lord_darth_vader » 06 сеп 2020, 20:51

Ако си с 256мм дискове, а си взел накладки за 280мм мисля че може и да се получи такъв ефект. Визуално двата вида накладки си приличат.

От ляво на дясно ... 280мм диск, 257мм диск и 242мм диск като всеки е с неговите си накладки.
Изображение
May The Force Be With You
-Primera P10 1,6SLX седан, GA16DS, NGK Iridium BKR6EIX, филтър K&N E-9192, колектор 4-2-1
Kayaba Ultra SR + пружини от eGT, 280мм дискове + 23.81мм помпа, LPG BRC AT90E (Electro-assisted) + JetSpark
-350Z Z33 base 214kW
Потребителски аватар
DIDO_NM
INSANE

Мнениеот DIDO_NM » 06 сеп 2020, 23:10

Благодаря за бързия, точен и визиолизиран отговор! Моите дискове са 257 мм., и на мен ми направи впечатление че, старите бяха с прорез по средата, както тези за 257 мм дискове, а новите са без този прорез и изглеждат точно както тези за 280 милиметрови дискове. Налагах ги едни върху други старите и новите, визуално неможах да хвана разлика, но колкото и да се старах, остават да стърчат около 2 мм, въпреки че си лягат много добре и по спирачния апарат и по диска, движат се свободно и не затягат никъде, както се очаква да е, само че малко стърчат. Пробвах ги, спират нормално, няма скърцане или други шумове, /то само 20-тина километра съм минал за сега с тях/ при монтажа нормално се затвориха с конзолата държаща спирачния цилиндър и срещуположния захват. Мисля че няма да е проблем да карам с тях, освен ако има основателна причина да ги сменя. За сега си мисля, че ръбчето което ще се образува по краищата на накладките, периодично ще се самоотчупва, но едва ли ще откъртва по голямо парче от накладката.
Имам и още един въпрос: Тези пластини /тънки и с формата на плочката на накладката/ има ли смисъл да се поставят отново на новите накладки. Тези пластини изглежда са били залепени на старите накладки, но слепването беше изгоряло, люспеше се като прегоряла хартия. Аз ги почистих и ги поставих при монтажа и на новите, защото незнаех с каква цел са били там и реших и аз да ги оставя, но несъм ги лепил. Много се двуумях дали да ги сложа или не и реших да ги поставя пак, но ако няма смисъл мога и да ги махна, защото заради тяхната дебелина трябваше допълнително да избутвам /връщам/ цилиндърчетата.
Потребителски аватар
stani
Точното Око
Регистриран: 15 юни 2008, 12:06
Автомобил/Car: Sunny N14
Град/City: София, ж.к. Надежда 2
Изпратили благодарности: 478 пъти
Контакти:

Мнениеот stani » 07 сеп 2020, 08:26

Деяне, изпратил съм ти точните дискове и накладки за твоята Прима, а именно 257мм дискове висок клас Метели и оригинални Ниссан накладки партномер D1060-BM40A. Прореза по средата на самата накладка няма нищо общо с това дали са правилният модел или не, а е решението на самият производители, в случая Лукас, които са произвели накладките по поръчка на Ниссан.
Пластините на гърба на накладките са с цел да "гасят" вибрациите, когато ги има се прехвърлят от старите на новите накладки, правилно си постъпил.
Карай спокойно Ниссаня, всичко ще е наред. :thumbs up:
Бавен като оФлюФ, тъ-дъ-дъ-дъ-дъ-дъм,
но завива като ЕВО.Изображение
Кара си на гаССС, тъ-дъ-дъ-дъ-дъ-дъм,
но заделя мъни-та за ДЗВЕРО!Изображение
Потребителски аватар
DIDO_NM
INSANE

Мнениеот DIDO_NM » 07 сеп 2020, 10:24

Благодаря Stani, съмненията ми бяха дали съм монтирал правилно всичко. Спирачките си държат, но все още имат да се сработват и ще гледам първите 200 км. дане ги натоварвам екстремно.

Върни се в “Primera”