Реглаж или окачване? Темата е решена

Посочете в заглавието Модел/Двигател/Проблем(въпрос)
Потребителски аватар
stanimirF1
Маниак
Регистриран: 29 ное 2010, 21:16
Автомобил/Car: Primera P10
Град/City: Перник

Реглаж или окачване?

Мнениеот stanimirF1 » 09 окт 2018, 09:51

Здравейте,
Примерата има следния дразнещ проблем (не е болка за умиране, но все пак да попитам):
От доста време насам трябва да държа воланът леко вдясно, за да върви колата направо. Като го пусна колата си продължава да върви направо, т.е. не дърпа. Ходих на реглаж преди време, но нищо не се промени. Реших, че някоя гума е крива, все пак бяха доста стари, и си карах така. От няколко дни обаче съм с нови всесезонни гуми, понеже ми писна да ги сменям по 2 пъти в годината, а и летните и зимните ми бяха стари, та очаквах като сложа новите гуми проблемът да изчезне, но още си го има. Освен това ми се стори, че като свалих старите гуми бяха неравномерно износени отляво и отдясно грайферите. От какво може да е?
Само да уточня, че смених само предните гуми с нови. Отзад сложих старите зимни. Може ли от тях да е проблема, при положение, че са отзад?
И още един симптом, който не знам дали е свързан: при паркиране на пълен волан и задна понякога се чува леко виене. Не съм сигурен дали има значение в коя посока е волана. Не е свирене на ремък или тропане или стържене, а виене, като метален звук. Абе май поостаря вече Примерката, ама толкова години ми служи вярно, че не ми се иска да се отказвам още от нея. :-(
dimkaraganchev
Нисан Клуб България
Нисан Клуб България
Регистриран: 28 яну 2007, 01:48
Автомобил/Car: Altima
Град/City: Тасос
Благодарил (а): 51 пъти
Изпратили благодарности: 87 пъти

Реглаж или окачване?

Мнениеот dimkaraganchev » 09 окт 2018, 17:31

Иди да ти регулират предницата на друго място, преди да са се изяли и новите гуми.
Потребителски аватар
lord_darth_vader
Нисан Клуб България
Нисан Клуб България
Регистриран: 08 окт 2004, 12:46
Град/City: Кюстендил/София
Изпратили благодарности: 66 пъти
Контакти:

Реглаж или окачване?

Мнениеот lord_darth_vader » 09 окт 2018, 19:35

И на четирите ли гуми има неравномерно износване или само на тези които са били предни?
Мисля че и да има проблем с окачването, на реглажа трябва да се покаже. Може би е добра идея да минеш реглаж на друго място и ако може да ти дадат разпечатка на стойностите преди и след реглажа.
Аз съм имал проблем с износването на предните гумите заради скъсани втулки на горните носачи, но тогава ползвах модифицирани втулки от полиуретан.
May The Force Be With You
-Primera P10 1,6SLX седан, GA16DS, NGK Iridium BKR6EIX, филтър K&N E-9192, колектор 4-2-1
Kayaba Ultra SR + пружини от eGT, 280мм дискове + 23.81мм помпа, LPG BRC AT90E (Electro-assisted) + JetSpark
-350Z Z33 base 214kW
Потребителски аватар
stanimirF1
Маниак

Реглаж или окачване?

Мнениеот stanimirF1 » 09 окт 2018, 21:20

lord_darth_vader написа:Източник на мнението И на четирите ли гуми има неравномерно износване или само на тези които са били предни?
Мисля че и да има проблем с окачването, на реглажа трябва да се покаже. Може би е добра идея да минеш реглаж на друго място и ако може да ти дадат разпечатка на стойностите преди и след реглажа.
Аз съм имал проблем с износването на предните гумите заради скъсани втулки на горните носачи, но тогава ползвах модифицирани втулки от полиуретан.

Добре, ще отида на друго място и ще видим. Носачите ги сменям редовно и са ми сравнително в добро състояние в момента. А за задните гуми не мога със сигурност да преценя дали има неравномерно износване. Може би не.
А за волана това ли е единствената възможна причина? Реглажа?
dimkaraganchev
Нисан Клуб България
Нисан Клуб България
Регистриран: 28 яну 2007, 01:48
Автомобил/Car: Altima
Град/City: Тасос
Благодарил (а): 51 пъти
Изпратили благодарности: 87 пъти

Реглаж или окачване?

Мнениеот dimkaraganchev » 09 окт 2018, 21:46

Воланът се регулира при реглажа на предницата. Лесно е.
Потребителски аватар
dido ra6kov
INSANE
Регистриран: 12 мар 2007, 19:37
Град/City: Plovdiv, Targovishte
Благодарил (а): 24 пъти
Изпратили благодарности: 59 пъти

Реглаж или окачване?

Мнениеот dido ra6kov » 09 окт 2018, 23:08

На П10 реглаж се прави и на здният мост! И винаги при всички автомобили които подлежат на реглаж на задния мост, реглажа започва именно от него и се завършва с предния мост!
http://www.youtube.com/watch?v=Jclr-YhA ... re=related
Nissan Primera P10 slx SR20De
Nissan Almera N15 sr GA16DE
BMW Е46 320i
Потребителски аватар
stanimirF1
Маниак

Реглаж или окачване?

Мнениеот stanimirF1 » 10 окт 2018, 08:45

dido ra6kov написа:Източник на мнението На П10 реглаж се прави и на здният мост! И винаги при всички автомобили които подлежат на реглаж на задния мост, реглажа започва именно от него и се завършва с предния мост!

За пръв път чувам за реглаж на задния мост, но все пак не съм добре запознат и затова питам тук. Утре може би ще отида на реглаж и ще кажа да видят и задния.
А иначе огледах пак старите гуми и сега ми се сториха нормално равномерно износени и предните и задните. Може би съм се заблудил, когато ги свалих. Значи проблемът с волана би трябвало да се оправи с реглаж наистина.
Потребителски аватар
kriss_bg1977
INSANE
Регистриран: 01 апр 2012, 13:15
Автомобил/Car: Tino V10M
Град/City: Sliven-Varna
Благодарил (а): 60 пъти

Реглаж или окачване?

Мнениеот kriss_bg1977 » 10 окт 2018, 09:38

Има и друго,може да имаш износване в кормилната рейка,може и амортисйор заден фа имаш позаминал и пак отпред ще го усещаш.
Nissan Almera Tino V10 YD22DDTi 2002
ex Nissan Micra k10 1.2lx 1989
ex VW Transporter 1.6D 1982
ex Lada 1200 1982
Потребителски аватар
lord_darth_vader
Нисан Клуб България
Нисан Клуб България
Регистриран: 08 окт 2004, 12:46
Град/City: Кюстендил/София
Контакти:

Реглаж или окачване?

Мнениеот lord_darth_vader » 10 окт 2018, 11:16

Потвърждавам за реглажа на задният "мост". Т.е потвърждавам че може да се направи. Веднъж в Митвас се навиха и се поиграха и отзад.
Не си спомням дали не трябваше да се развие онзи дългият болт който държи носача. И понеже обикновенно там е доста клеясало и никой не иска да се захваща с него. Че ако се скъса няма от къде да намериш друг болт.
May The Force Be With You
-Primera P10 1,6SLX седан, GA16DS, NGK Iridium BKR6EIX, филтър K&N E-9192, колектор 4-2-1
Kayaba Ultra SR + пружини от eGT, 280мм дискове + 23.81мм помпа, LPG BRC AT90E (Electro-assisted) + JetSpark
-350Z Z33 base 214kW
Потребителски аватар
dido ra6kov
INSANE
Регистриран: 12 мар 2007, 19:37
Град/City: Plovdiv, Targovishte
Благодарил (а): 24 пъти
Изпратили благодарности: 59 пъти

Реглаж или окачване?

Мнениеот dido ra6kov » 10 окт 2018, 20:05

От болт с номер 13 от схемата се регулира сходимостта на задното колело!!! Имай ми доверие!
1422898385662.png

Виж как изглежда ексцентричният болт от схемата по-горе в реален вид като отвориш линка долу.....
https://afcparts.co.uk/product/124534/n ... 50y00.html
http://www.youtube.com/watch?v=Jclr-YhA ... re=related
Nissan Primera P10 slx SR20De
Nissan Almera N15 sr GA16DE
BMW Е46 320i
Потребителски аватар
stanimirF1
Маниак

Реглаж или окачване?  Темата е решена

Мнениеот stanimirF1 » 11 окт 2018, 15:43

Ходих на реглаж на място, където явно знаят какво правят и човекът потвърди всичко написано от вас по- горе. Реглаж на задния мост може да се прави, но болтовете са много ръждясали и беше рисковано да ги пипаме. А и освен това не беше съвсем наложително - при допустимо отклонение 0,15 градуса едната гума беше 0,22, а другата 0,18. В предницата беше по- голямо отклонението, но след реглажа вече воланът е добре.
Благодаря на всички за съветите!

Върни се в “Primera”