Стъкломат, епоксидна смола, начин на работа

Въпроси относно притежаването и поддържането на автомобил NISSAN.
Потребителски аватар
nissanXT
Маниак
Регистриран: 15 дек 2014, 14:42
Автомобил/Car: Primera P11
Град/City: Пловдив/Смолян
Благодарил (а): 14 пъти
Изпратили благодарности: 7 пъти

Стъкломат, епоксидна смола, начин на работа

Мнениеот nissanXT » 22 апр 2015, 17:57

Здравейте, колеги имам няколко въпроса относно работата със стъкломат и епоксидна смола.

1.От къде в Пловдив мога да си набавя Стъкломат и епоксидна смола? Епоксидна смола намерих , но не и стъкломат, някой още го наричат стъклени влакна, нишки и т.н.т.
2.Какви консистенции да спазвам, тоест колко грама епоксидна смола и колко грама втвърдител.
3.Опасно ли е :-D , понеже един приятел ми каза, че мога да се надрусам от миризмата или да си изгоря кожата :pardon: :pardon: :pardon:

Поздрави!
Mercedes C- class 220cdi
EX- Nissan Primera P11-144 2.0TD+
Nissan X-trail T30 2.2DTI -_-
ex-Nissan Primera P10 2.0DSLX
Потребителски аватар
TasmanianDevil
INSANE
Регистриран: 04 ное 2007, 21:29
Автомобил/Car: Primera P12
Град/City: Варна/Ямбол
Благодарил (а): 18 пъти
Изпратили благодарности: 130 пъти
Контакти:

Re: Стъкломат, епоксидна смола, начин на работа

Мнениеот TasmanianDevil » 22 апр 2015, 21:00

Задължително работи с ръкавици. И имай в предвид, че смолата топи найлон, така, че внимавай къде я съхраняваш, докато работиш.

posted via Mobile
Примера П12 ЯР20ДЕ
Ех.Алмера Н16 ЯГ15ДЕ :)
Примера П11 ГА16ДЕ
Полски Фиат 125П
Потребителски аватар
N_Petrov
VP44 Expert
VP44 Expert
Регистриран: 02 ное 2008, 17:53
Град/City: София (и тук там Варна)
Благодарил (а): 2 пъти
Изпратили благодарности: 93 пъти

Мнениеот N_Petrov » 23 апр 2015, 22:17

Стъклените платове са доста вредни. Отделените власинки при вдишване попадат до белия дроб и водят до множество проблеми. Работи с маска.

Стъкломат е стъклен текстил с неподредени влакна. Има и платове с тъкани подредени нишки на 90градуса като мрежа. Смолата се подбира според препоръката за съответния плат - вид и относително тегло на плата. Компонентите се месят спрямо препоръката към смолата. Обикновено детайлите се вакуумират и пекат на ниска температура около 60С за да нямат шупли и имат някаква еластчност.

posted via Mobile
Almera N16 YD22DDT

Всеки автомобил е екипиран с 2 вида пътепоказатели (мигача) - ЛЯВ и ДЕСЕН. Използвайте ги ПО ОТДЕЛНО!!!
Няма дума в българския език, която в мн. ч. да за вършва на "Й"!!!
Потребителски аватар
ResistBody
INSANE
Регистриран: 18 дек 2007, 16:05
Автомобил/Car: Almera N15
Град/City: Първомай
Контакти:

Мнениеот ResistBody » 23 апр 2015, 23:01

Навремето (преди 4 години) взимах стъкломат от Асен Кожухаров, намираше се надясно на светофара преди КАТ. Преди продаваше и на килограм, но сега не знам.
Потребителски аватар
techo1
Маниак
Регистриран: 30 авг 2013, 22:16
Автомобил/Car: Stanza T11

Мнениеот techo1 » 23 апр 2015, 23:08

Радвам се че най-накрая и аз,ще съм полезен на някой.На първия въпрос ако имаш нужда от някой материали кажи какви или какво искаш да направиш,продават се попринцип в магазините за бой,строителни материали и т.н.т.Имай впредвид че полиестерната смола е по добра по качества и по безвредна от епоксидната.На 2-ри въпрос смолите който продават са с втвърдител точно за количеството смола тоест ако си купиш 1л.смола и имаш към него 50гр. втвърдител на 100гр. ще сложиш 5гр.(примерно)не трява да е слагаш прекалено много или прекалено малко.На 3-тия въпрос МЕРКИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ!!
1.Съхранявай втвърдителя далеч от смолата.
2.Не прекаляваи с втърдителя,ако е прекалено много има опасност от самозапалване на смолата или прегаряне и отделяне на вредни изпарения.
3.При попадане в очите измий обилно с вода ама много вода,няма опасност при попадене на кожата може да предизвика дразнене или парене но няма да ти направи нищо не се шашкай,измий се с чист ацетон и после с вода.
4.Втвърдителя е силно отровен.Смолата след протичане на реакцията като втвърди не е опасна,може даже чаша за ракия да си направиш :ooops:
5.Измиваи си добре ръцете след работа.
6.При малки количества на смолата тоест при работа с до около 500гр. изпаренията не са опасни и няма да се надрусаш.
Колкото до нишките не са толкова опасни както ги описва колегата това не е стария стъкломат от 60-те не е е опасен няма да ти се случи нищо,разтварят се при попадане в организма.Това плетеното с нишките на 90-градуса се нарича РОВЕ има и мн.други:Гевиви,Флиис,Цифис,Матарове,Мате и т.н.т смолата която ще използваш не е от значение.Ако имаш още въпроси викай. :ooops:

Лични препоръки
1.Работи с четка или валяче.
2.Слагай ръкавици.
3.Намазваи това което ще правиш с смола,и тогава започвай да нанасяш матето върху вече намазаната повърхност.
4.Гледаи да не оставяш сухо или въздух.
5.Не нанасяй прекалено много смола,имай впредвид че,не смолата предава здравина,а матето когато е точно колкото трябва,само да се напой става по здраво.
6.Не работи на слънце или на много жега,ще ти дръпне по бързо от колкото очакваш.
7.Ако вземе да се желира или да втвърдява го остави до там до където си,не нанасяй нова смола или мате.Остави го да дръпне изтъркай го с шкурка и продължи.
8.Винаги шкури добре повърхноста която ще обработваш.
9.След като приключиш ако има слънце изкараи детайла на слънце,ще дръпне по бързо и по добре.
10.Забравих да кажа ако задими или почервенее(прегори) както споменавам по нагоре остави я,и имай впредвид че това което си направил вече не става за нищо :smiah:
Изображение
Потребителски аватар
nissanXT
Маниак
Регистриран: 15 дек 2014, 14:42
Автомобил/Car: Primera P11
Град/City: Пловдив/Смолян
Благодарил (а): 14 пъти
Изпратили благодарности: 7 пъти

Мнениеот nissanXT » 24 апр 2015, 08:40

Колеги мерси за отговорите, мерси най-вече на .. techo1 за изчерпателния отговор. Днес ще проверя един магазин, също ще погледна и до кат , където спомена колегата и ще пиша дали съм намерил. :thumbs up:
Mercedes C- class 220cdi
EX- Nissan Primera P11-144 2.0TD+
Nissan X-trail T30 2.2DTI -_-
ex-Nissan Primera P10 2.0DSLX
Потребителски аватар
ResistBody
INSANE
Регистриран: 18 дек 2007, 16:05
Град/City: Първомай
Контакти:

Мнениеот ResistBody » 24 апр 2015, 19:50

Забравих да спомена че е вляво на платното на движение. Все пак се поинтересувай дали все още е там.
https://www.google.bg/search?q=%D0%90%D ... sAHN8IDACA

Сайта им нещо е изчезнал...
Потребителски аватар
megatiaga
Маниак
Регистриран: 15 дек 2010, 17:41
Автомобил/Car: 100NX B13
Град/City: Plovdiv
Изпратили благодарности: 25 пъти

Мнениеот megatiaga » 26 апр 2015, 17:40

колега единственото място в Пловдив дето ще намериш
матеряли се намира на рогошко шосе на гърба на сервиз
Атикер -газови уредби.това е като тръгнеш да излизаш
от града в дясната страна. Останалите купуват от тях.
Вземи си полиестерна смола.
пулсар GTIR, ,200 сх. бмв545, бмв М3 Турбо.бмв 532 М.Лотус Кортина 1960год, Форд .Пежо 307SW. Honda CRV. Акорд Таип С.
Турбото е задължително а големия надув препоръчителен.Кола под 200 коня не е кола
Потребителски аватар
simba
Маниак
Регистриран: 20 мар 2009, 19:11
Град/City: Асеновград
Изпратили благодарности: 9 пъти

Мнениеот simba » 27 апр 2015, 08:18

много се извинявам на колегата че изпозвувам неговата тема .но и мен ме интересува някой използвувал ли е карбонов плат .от къде мога да си купя и въобще някаква информация.защото и аз съм решил да се вкарам в този филм но не съм сигурен да ли ще се справя сам.
Потребителски аватар
techo1
Маниак

Мнениеот techo1 » 01 май 2015, 14:16

http://www.multitex-composites.com/startBG.html-Всичко което ти е необходимо.Но според мен влизаш в голям и скъп филм.И ако за първи път ще правиш нещо още по лошо.
Изображение
Потребителски аватар
simba
Маниак

Мнениеот simba » 01 май 2015, 17:19

така е но стъкломата е много крехък и се чупи .за това се ориентирах към карбоновият плат а и най-вече здравината ме интересува.детайлите ги имам готови искам само да ги усиля с него.
Потребителски аватар
techo1
Маниак

Мнениеот techo1 » 01 май 2015, 19:18

Грешиш за крехкоста на стъкломата.Крехък е когато не се прави по технология.А повечето не знаят как се прави.Кажи ми какво искаш да направиш като цяло.

posted via Mobile
Изображение
Потребителски аватар
simba
Маниак

Мнениеот simba » 01 май 2015, 21:23

Искам да ослепява броните и най-вече предната че вече една котка я потроши малко
Потребителски аватар
techo1
Маниак

Мнениеот techo1 » 02 май 2015, 12:00

Е колега съжалявам ама току що ме изгуби.Не харесвам хора който не пазят живота на хората и животните,нека се чупи.
Изображение
Потребителски аватар
simba
Маниак

Мнениеот simba » 02 май 2015, 17:57

Благодаря все пак кога.щом си решил че умишлено съм го направил за да се чудя сега как да я оправя, но всеки си има право на лично мнение и виждане. Не знам колко е редно да съдиш някого за нещо след като дори не знаеш какво и как се е случило. Благодаря все пак , жив и здрав да си и да но на теб никога да не ти се случва

Върни се в “Технически въпроси”