К12 - Обслужване на автоматична скоростна кутия?

Посочете в заглавието Модел/Двигател/Проблем(въпрос)
targar
Регистриран: 27 юли 2021, 17:15
Автомобил/Car: Micra K12
Град/City: София

Мнениеот targar » 28 юли 2021, 10:20

Здравейте, колеги,

Отскоро жена ми е собственик на Nissan Micra K12, 1.2 petrol, 2005 година, автомат, 120 000 километра. След първоначалното обслужване остана отворен въпросът за обслужването на автоматичната скоростна кутия. Микрата засега се държи добре - само при подаване на повечко газ има леко придърпване, когато минава от първа на втора, както и характерното притрисане при преминаване от директна към задна и обратно.

Не успях да намеря никъде подходяща информация за обслужването на автоматичната трансмисия на този модел - нужно/препоръчително ли е, в какво се състои, кой е компетентен да го направи и т.н.

В тази връзка имам няколко въпроса:
1. Нужно/препоръчително ли е да се сменя маслото на автоматичната трансмисия на този модел?
2. Има ли заложен официален сервизен интервал за смяна на маслото на кутията от Нисан?
3. Има ли някакви специфични белези, по които да се установи, че маслото е за смяна?
3. С какво масло трябва да се извърши замяната?
4. Освен смяната на маслото препоръчително ли да се извърши и друг вид обслужване на кутията?
5. Можете ли да препоръчате компетентен сервиз и да ме ориентирате за средна цена?

:-)
miro_stef75
Регистриран: 25 юни 2021, 10:57
Автомобил/Car: Micra K12
Град/City: плевен

Мнениеот miro_stef75 » 29 юли 2021, 13:30

Предния месец закупихме микра к12 1.4 2008г. от първи собственик от Бургас,на 150х.кил. е сменил маслото в Омникар ,те не искали ,била необслуж. но го сменили,с каталожно каквото го дават-7.7литра
Потребителски аватар
pokepa
Маниак
Регистриран: 19 ное 2014, 23:05
Автомобил/Car: Primera Wagon WP11
Град/City: Варна
Благодарил (а): 2 пъти
Изпратили благодарности: 22 пъти
Контакти:

Мнениеот pokepa » 29 юли 2021, 16:37

Нормално е сервизните техници да не искат да сменят маслото. Необслужваема е, и като минат еди колко си километра, сменяш скоростната кутия. За това я обслужвай, сменяй масло и каквото има още там за смяна (не съм запознат има ли филтър и разни други неща за обслужване по скоростната кутия) и така ще й увеличиш значително ресурса. Едно време като имах Опел и на мен така ми казваха за ръчната скоростна кутия - скоростната кутия е необслужваема, не се сменя маслото. Караш 200 хиляди и изхвърляш скоростната кутия. Смених си маслото за да ми е мирна главата, имайки в предвид, че ръчните скоростни кутии са много по-непретенциозни и здрави, в сравнение с автоматичните такива. Попитай експерти и ще ти кажат какво се сменя и на какъв интервал. Аз от обща култура зная, че автоматична скоростна кутия се обслужва обикновено на 60 хиляди километра пробег, като много зависи цикъла на изминаване на километрите - градско, извънградско, както и стилът на шофиране.
Nissan Primera комби WP11-144, 1999г. QG18DE, 1.8 бензин, 114 конски сили, ГИ Tamona, фабричен ксенон на късите, 4 ел. стъкла, климатроник, 4 дискови спирачки, ел. огледала + подгрев на огледалата, ел. шибедах, борд компютър, теглич, пръскалки на фаровете

Върни се в “Micra”