Питане за реакция на СVT кутия при Кашкай

Uldo
Регистриран: 22 юни 2022, 13:19
Автомобил/Car: Qashqai
Град/City: Стара Загора

Мнениеот Uldo » 22 юни 2022, 15:22

Здравейте.С намерението съвм да си закупя Кашкай с 2.0л мотор,бензин.около 2010-2012г.Идеята ми беше да е с авт.скоростна кутия.Оказа се че на тези модели кутиите са CVT.За мен не е проблем че е такава,проблема ми е реакцията на автомобила при подаване рязко на газ.Гледах клипове в които при подаване на газ,двигатела се форсира а ускорението идва в последствие,все едно буксува съединител на ръчка.Което за мен е крайно неприятно.Бих благодарен ако някой който кара с такава кутия да сподели мнение.
Потребителски аватар
dare__devil
Голямата секира
Голямата секира
Регистриран: 20 яну 2007, 11:22
Град/City: София
Благодарил (а): 410 пъти
Изпратили благодарности: 1024 пъти
Контакти:

Мнениеот dare__devil » 22 юни 2022, 18:59

Аз малко съм карал CVT, но много добре си го описал :) Има хора, които свикват... мене не ме кефи и това си е :)
Иначе ускорението започва веднага, защото де факто няма смяна на скорости, но усещането е, че отнема време.
А че се усеща като приплъзващ съединител е неизбежно, защото няма никаква гаранция, че 100км/ч = примерно... 3000 оборота.
Един път са 3000, друг път са 5000, според положение на педала на газта, наклон и т.н..

На круз контрол е най-гадно за мен. Слагаш 120 круз контрол и....скоростта не мърда, обаче оборотите са нагооооре, надооолу :P
Uldo

Мнениеот Uldo » 22 юни 2022, 20:05

Хм,това за круизконтрола пък хич не ми е минало през ума,май ще се ориентирам към ръчка
muko
Новак
Регистриран: 02 юни 2013, 22:34
Благодарил (а): 5 пъти
Изпратили благодарности: 13 пъти

Мнениеот muko » 22 юни 2022, 20:57

Имах Пулсар с такава кутия и заради нея го продадох. Много е неприятна за шофьор, който усеща колата си. Може би е добра за човек, който усилва радиото и иска колата да върви и да го закара, а той да участва колкото може по-малко. Има такива хора, за които и електрическите и автономните коли сигурно ще са по-добри, но всеки трябва да реши за себе си. :-)
Потребителски аватар
drukman
INSANE
Регистриран: 09 сеп 2016, 10:33
Автомобил/Car: Titan A60
Град/City: Пловдив
Благодарил (а): 68 пъти
Изпратили благодарности: 171 пъти
Контакти:

Мнениеот drukman » 22 юни 2022, 21:31

Uldo написа:Източник на мнението ....... при подаване на газ,двигатела се форсира а ускорението идва в последствие,все едно буксува съединител на ръчка.Което за мен е крайно неприятно.............

При хидро автомата ускорението също идва със закъснение. Докато автомата види, че си натиснал газта, докато свали 2-3 скорости, докато даде газ...
За човек който си обича ръчката е неприятно. ......ама се свиква. Вече трудно се намират ръчки......
Никога не е късно да станеш за резил. О888 557Ч7Ч Вальо.
Лесно е да извадиш момчето от селото. Трудно е да му изгасиш фаровете за мъгла.
D22, A60, A61, RX350
Потребителски аватар
dare__devil
Голямата секира
Голямата секира
Регистриран: 20 яну 2007, 11:22
Благодарил (а): 410 пъти
Изпратили благодарности: 1024 пъти
Контакти:

Мнениеот dare__devil » 22 юни 2022, 21:50

drukman написа:Източник на мнението Докато автомата види, че си натиснал газта, докато свали 2-3 скорости, докато даде газ

Ама поне после си качва обороти както си трябва.... а не да забие на 6000 оборота и да си седи там...
А и все пак говорим за коли на под 15 години...имат си и "спортен" режим повечето автомати :) И като си му свикнеш колко по-рано трябва да дадеш газ се получават нещата :)
А ако е и с два съединителя автомата, нещата са доста по-адекватни :)

П.С. И аз обичам ръчката :)
Потребителски аватар
Ivanjk
INSANE
Регистриран: 07 юни 2014, 22:24
Град/City: Тел-Авив
Благодарил (а): 422 пъти
Изпратили благодарности: 484 пъти

Мнениеот Ivanjk » 23 юни 2022, 06:07

Uldo написа:Източник на мнението Идеята ми беше да е с авт.скоростна кутия.

Автомата е удобен за трафик в голям град . Зимата , е по труден за контрол и с по-ниска проходимост от ръчната кутия.
Вече 5 г. карам CVT , аз също бях скептичен в началото , но днес ако се наложи да сменям автомобила , бих се ориентирал отново към такава кутия , ако ще е автомат естествено. Най-големия недостатък за мен е , че не можеш да теглиш по тежки неща (до 1600кг ) , но все пак зависи с каква цел купуваш колата.
За мен CVT е добър вариант , но аз лично си харесвам ръчката , такава е другата ми кола от подписа :pardon:
Qashqai 1.6i 2013 ex
NV-200 1.5dci 2014
Qashqai 1.6 dci CVT 2017
Потребителски аватар
detson
Маниак
Регистриран: 05 яну 2016, 21:04
Град/City: Haskovo
Изпратили благодарности: 42 пъти

Мнениеот detson » 23 юни 2022, 21:15

Това все пак не е спортна кола. На положение/ спорт / ,нещата доста се пооправят на ниво изтегляне.Оборотите се поддържат високи и колата си е доста адекватна.За две години само съм пробвал този режим и не го предпочитам.Пробвах и /еко/ режима,но без видима разлика ,става по плавно ,но като натиснеш газта пак си върви. Да ,на наклони вдига обороти и веднага ги намаля при прав участък и надолнище и мисля ,че е доста коректна.Пробвал съм и с ръчните,но се оказа автоматиката е по добра.Ако трябва да съм честен със себе си ,не бих си купил ръчна в бъдеще.Моята е 5-та генерация CVT, на X-trail - а е 7-ма , а има вече и 8-ма генерация ,така че нещата вървят в положителна посока.1,3бензин е с двоен съединител и много се доближава до CVT, но вече друг модел Кашо.Писах за 1,6дизел, но предполагам бензина ще е по пъргава. :-D
Я да видим ,туй що все още работи ?
Pulsar 1,5dci К9К ; X-trail 1,7dci CVT 4x4
Qashqai 1,6dci R9M CVT J11
Uldo

Мнениеот Uldo » 24 юни 2022, 08:24

Мисля че Кашкая няма спортен режим.Така или иначе това "виене" и последващо ускорение май нещо не би ми понасяло.
Потребителски аватар
drukman
INSANE
Регистриран: 09 сеп 2016, 10:33
Автомобил/Car: Titan A60
Град/City: Пловдив
Благодарил (а): 68 пъти
Изпратили благодарности: 171 пъти
Контакти:

Мнениеот drukman » 24 юни 2022, 15:44

Най-добре е сам да пробваш. Всеки си има негови усещания и преценки.
Намери някоя такава кола и врътни 20 км.
Тук може само някои технически факти да получиш.....и субективни оценки.
Никога не е късно да станеш за резил. О888 557Ч7Ч Вальо.
Лесно е да извадиш момчето от селото. Трудно е да му изгасиш фаровете за мъгла.
D22, A60, A61, RX350
Потребителски аватар
Ivanjk
INSANE
Регистриран: 07 юни 2014, 22:24
Град/City: Тел-Авив
Благодарил (а): 422 пъти
Изпратили благодарности: 484 пъти

Мнениеот Ivanjk » 25 юни 2022, 13:15

Нормално е оценките да са субективни. Това , което допада на мен , вероятно за друг ще е недостатък .... така че , лична преценка от пробно каране , най-добре.

Не разбрах за какво виене става въпрос , при мен няма никакви странични/паразитни шумове.
Усещането при CVT е като в тролей , никаква индикация при смяна съотношение/предавки , само по оборотомера си личи. Кутията се държи много адекватно , отчитайки наклон , подадена газ и скорост , нямам забележки ....... лино / субективно мнение :pardon:
Qashqai 1.6i 2013 ex
NV-200 1.5dci 2014
Qashqai 1.6 dci CVT 2017
Даниел Цветков
Новак
Регистриран: 26 мар 2022, 19:38
Автомобил/Car: Murano
Град/City: Русе
Благодарил (а): 13 пъти

Мнениеот Даниел Цветков » 25 юни 2022, 15:49

По принцип не препоръчват теглене на тежки ремаркета с вариаторни кутии,НО при разглеждане на обявите на Мурано ми прави впечатление,че тегличи имат само бензиновите джипки които са с CVT кутии,а дизелите които са с обикновен автомат няма нито едно-дали е някакво съвпадение или?
Murano Z51 2.5 dci
Потребителски аватар
nStoyanov
Регистриран: 20 мар 2012, 13:40
Град/City: Хасково

Мнениеот nStoyanov » 26 юни 2022, 13:11

При по новите генерации на CVT кутиите не седят точно така нещата. Софтуера е направен така, че когато настъпиш педала на газта кутията симулира връщането на предавки, оборотите се покачват и колата тръгва. Карам и CVT и обикновен автоматик и разликата е минимална, дори почти я няма. ;)
muko
Новак
Регистриран: 02 юни 2013, 22:34
Благодарил (а): 5 пъти
Изпратили благодарности: 13 пъти

Мнениеот muko » 26 юни 2022, 18:37

nStoyanov написа:Източник на мнението При по новите генерации на CVT кутиите не седят точно така нещата. Софтуера е направен така, че когато настъпиш педала на газта кутията симулира връщането на предавки, оборотите се покачват и колата тръгва. Карам и CVT и обикновен автоматик и разликата е минимална, дори почти я няма. ;)

Пулсара, за който говорих по-горе беше с такава кутия, имитираща предавки. Мисля, че я презентираха като Х-троник, но въпреки това чувството беше неприятно, като това важеше не само за кик-даун при по-интензивно ускорение, но и при каране с малко газ при път със завои. Кутията се чудеше на какви обороти да работи и реакцията на газта и не беше адекватна. Но правя уговорката, че на актуалния J12 вариатора бил нов с две помпи и по-адекватен според тестерите - например Константин Томов от Колела, който според мен е от най-заслужаващите внимание на български. Най-добре е да споделят хора с J12 и вариатор. :-)
Потребителски аватар
detson
Маниак
Регистриран: 05 яну 2016, 21:04
Град/City: Haskovo
Изпратили благодарности: 42 пъти

Мнениеот detson » 27 юни 2022, 09:55

Uldo написа:Източник на мнението Мисля че Кашкая няма спортен режим.

При положение N се поставя лоста вляво и изписва Ds и при чукване напред минава в ръчен режим и изписва скоростта в момента. На положения Ds вдига оборотите и е много по пъргава.Кутията има N , Ds ,ръчни и ECO режими.Става дума за 5генерация CVT 2016г. :-D
Я да видим ,туй що все още работи ?
Pulsar 1,5dci К9К ; X-trail 1,7dci CVT 4x4
Qashqai 1,6dci R9M CVT J11

Върни се в “Високопроходими, SUV, 4x4, Vans”