Български улични порядки(закони)

Случки, подвизи, изцепки...
Потребителски аватар
drukman
Маниак
Регистриран: 09 сеп 2016, 10:33
Автомобил/Car: Titan A60
Град/City: Пловдив
Благодарил (а): 11 пъти
Изпратили благодарности: 18 пъти
Контакти:

Мнениеот drukman » 28 сеп 2019, 16:13

Искам да разкажа случка от вчера вечерта.
Отивах до Пловдив да взема дъщерята от училище.
Колата пред мен (Дачия) даде ляв мигач и започна да намалява и да се изнася в ляво. Улицата е по-широка от нормалното, двупосочна с по една лента за движение в двете посоки. За пловдивчани: Пещерско шосе, пред Лекси.
Изчаквах да видя дали колегата с мигача пред мен ще ми остави достатъчно място от дясната си страна за да мина. В този момент един брЪз комплексар реши да ме изпревари, но не успя да се мушне между мен и спиращия вече автомобил.
Удари се в моята броня, забърса стопа на Дачията, изгуби управление и се нахака с всичката газ в тртоара. Откъсна дясно предно колело и спря по неволя.
Докато виках КАТ хитреца заряза колата и изчезна. Полицаите дойдоха за не повече от 15тина минути.
Колегата с Дачията каза, че нищо сериозно му няма на колата и за един мигач няма да се разправя със застрахователи и протоколи и си отиде. Аз също нямах намерение да се занимавам, защото ожуленото не си заслужава разправиите.
Тогава разбрах, че ако искам на тоя "шофьор" да му напишат поне акт трябва да подам жалба (понеже не е вече на място) :-o :-o За напускане на мястото се полага отнемане на книжката....... ама без жалба не можело.
Е, нямам време да се занимавам с поправяне на тъпотиите в законите. Няма да подавам.

Ето така в България с бюрокрация се толерират произшествията.
Никога не е късно да станеш за резил. Вальо О888 557Ч7Ч.
х'Алогенките за мъгла са начин за преброяване на комплексарите
D22, A60, RX350
Потребителски аватар
klazarov
Маниак
Регистриран: 05 яну 2007, 00:42
Автомобил/Car: Primera P12
Град/City: София
Благодарил (а): 14 пъти
Изпратили благодарности: 97 пъти

Мнениеот klazarov » 28 сеп 2019, 16:29

Неприятна ситуация, но според мен не си прав. Точно заради това, такива като виновният ще продължават да правят каквото си поискат :pardon: . Подаваш жалбата, намират собственика, отнася 1000лв. акт и от 6 месеца до 1 година без книжка и следвъщия път няма да кара така. Застрахователя ще ти плати разходите по щетите и така.
Nissan Primera P12, QG18DE, Type Elegance, ГИ Prins VSI
Primera.RT
Маниак
Регистриран: 03 окт 2016, 15:30
Автомобил/Car: Primera Wagon WP11
Град/City: Ройтлинген
Изпратили благодарности: 46 пъти

Мнениеот Primera.RT » 28 сеп 2019, 17:16

Аз щях да подам жалба. Само време щеше да ми отнеме, но синковеца с катастрофиралата кола щеше да получи опит по "Рефлекса на Павлов", и съответно в следващата подобна ситуация може и умерено да реагира.

А той се е изнесъл или защото е бил на градус, или дрогиран. И тук в Германско ги правят тия номера, и за съжаление минават. А любимият им номер е в последния момент да седнат на седалката до шофьора и да твърдят че нямат и представа кой е карал и какво се е случило.
Primera Traveller WP12 | Двигател 2.2 dci (100 KW/139 PS)
Производство: 10/2003 | Километраж: 142.500 км
Потребителски аватар
drukman
Маниак
Контакти:

Мнениеот drukman » 28 сеп 2019, 20:25

klazarov написа:Източник на мнението Неприятна ситуация, но според мен не си прав. Точно заради това, такива като виновният ще продължават да правят каквото си поискат :pardon: . Подаваш жалбата, намират собственика, отнася 1000лв. акт и от 6 месеца до 1 година без книжка и следвъщия път няма да кара така. Застрахователя ще ти плати разходите по щетите и така.

М'ани го застрахователя. Той не е интересен в случая.
Не е ли редно извиканите и пристигнали на място полицаи сами да си напишат акта. Защо когато келеша избяга аз трябва да подавам жалба, а когато остане, не трябва.
Не е ли малко странно.
Или това е поредната пътечка за хитреци?
До кога друг трябва да върши работата на държавата?
D22, A60, RX350
Потребителски аватар
klazarov
Маниак
Регистриран: 05 яну 2007, 00:42
Автомобил/Car: Primera P12
Град/City: София
Благодарил (а): 14 пъти
Изпратили благодарности: 97 пъти

Мнениеот klazarov » 28 сеп 2019, 21:15

В случая не могат да напишат акт на неизвестно лице. Не се знае кой е шофирал. Не могат да напишат акт на автомобила. След като има сигнал , по номера на автомобила намират собственика. След това пишат акт на него или този който той посочи като шофьор. :pardon: Не казвам, че системата ни е идеална, но докато се примиряваме с някои неща и си затваряме очите, нещата няма да се оправят. :thumbs up:
Nissan Primera P12, QG18DE, Type Elegance, ГИ Prins VSI
vladobate
INSANE
Регистриран: 06 мар 2011, 12:56
Автомобил/Car: Primera Wagon W10
Благодарил (а): 2 пъти
Изпратили благодарности: 45 пъти

Мнениеот vladobate » 28 сеп 2019, 22:15

Ами не е вярно , че не можели да му напишат акт . Като та снимат с камера дали не ти пишат акт....отнасяш го като здравей-здрасти пък после кой карал е друга тема. Колегата е прав не мисля е длъжен да се жалва за причинена му щета , негова воля. Ама държавата е длъжна да го санкционира гадът щото е причинил ПТП . И нали та снимат за превишена скорост и ти думкат акт без да са те видяли дори кой си що си , точно с идеята да те накажат като превенция тъй като с това си действие създаваш условия за ПТП. Е защо аджеба след като е налично такова няма наказание , а ако само има вероятност за ПТП има наказание. Честно не мога го проумея , че може би е истина. Като също така при ПТП хич ги не интересува , само по телефона дават някви цифри....а че има вероятност единия участник да е нарушил закона по 20-на точки параграфи и алинеи няма значение. Е това е безумно престъпно . Майната му ...
WP11-144 , QG18DE , ГИ
Потребителски аватар
drukman
Маниак
Контакти:

Мнениеот drukman » 29 сеп 2019, 01:11

klazarov написа:Източник на мнението ...... Не се знае кой е шофирал. Не могат да напишат акт на автомобила. След като има сигнал , по номера на автомобила намират собственика. След това пишат акт на него или този който той посочи като шофьор....... :thumbs up:

Значи с жалба го намират а без жалба не могат. Е, нали съм подал жалба на 112.
Защо трябва да ми загубят един ден да вися в полицията? Нали са дошли двама полицаи на място, видяли са ситуацията, видяли са двама водачи, видяли са, че третия го няма, видяли са колите, загубили са си и те времето и изведнъж ....греда.
Хитреца дето избяга изглеждаше пиян или дрогиран, поне външно. А и иначе нямаше да бяга.

Ай, сиктир и законите.
D22, A60, RX350
Потребителски аватар
N_Petrov
VP44 Expert
VP44 Expert
Регистриран: 02 ное 2008, 17:53
Град/City: София (и тук там Варна)
Изпратили благодарности: 92 пъти

Мнениеот N_Petrov » 29 сеп 2019, 09:27

От това нещо гледай да имаш протокол, защото може да видиш и най-истинската България тогава. Има всякакви с рода полицаи и ако нямаш набор документи за това ПТП като нищо може да получиш призовка, че хем си виновен, хем си избягал ... За съжаление знам за точно такъв случай ...
Almera N16 YD22DDT

Всеки автомобил е екипиран с 2 вида пътепоказатели (мигача) - ЛЯВ и ДЕСЕН. Използвайте ги ПО ОТДЕЛНО!!!
Няма дума в българския език, която в мн. ч. да за вършва на "Й"!!!
Потребителски аватар
Vermax
Новинар
Новинар
Регистриран: 06 яну 2006, 09:50
Автомобил/Car: Infiniti QX50
Град/City: София/Етрополе
Благодарил (а): 5 пъти
Изпратили благодарности: 13 пъти

Мнениеот Vermax » 02 окт 2019, 12:13

drukman написа:Е, нямам време да се занимавам с поправяне на тъпотиите в законите. Няма да подавам.

Ма*а им депутатско-бюрократска!
Излиза, че за да установят, че някой е нарушил закона трябва да се жалиш! Защо бе?!?!? Нали вече е явно установено от МВР-КАТ на място!

Точно така - недей да се разправяш. От там вероятно ще зачестят подобни случай ... и вече като се стигне до ескалация, някоя евтинокюфтеядяща гад ще внесе законопроект за изменение!
Така работи системата в България - постфактум, а не превантивно!

Иначе ще се жалиш, ще го намерят и ще го накажат... и следващия пак трябва да се жали ........ во веки веков!
Infiniti QX50 2.0t (Sensory pack; J55; VC-Turbo)
Nissan Qashqai 1.6i (Comfort Pack; HR16DE; J10; 5 MT; 2 WD)
Nissan Sunny 1.4 SLX (N14; GA14DS) -пенсиониран

Дизел, двувратка и кола с клиренс по-малък от 20см - не карам!
Потребителски аватар
Genev
Редовен
Регистриран: 20 юли 2013, 20:42
Автомобил/Car: Primera P11
Град/City: ВАРНА
Благодарил (а): 1 път

Мнениеот Genev » 08 окт 2019, 19:51

drukman написа:Източник на мнението
klazarov написа:Източник на мнението ...... Не се знае кой е шофирал. Не могат да напишат акт на автомобила. След като има сигнал , по номера на автомобила намират собственика. След това пишат акт на него или този който той посочи като шофьор....... :thumbs up:

Значи с жалба го намират а без жалба не могат. Е, нали съм подал жалба на 112.
Защо трябва да ми загубят един ден да вися в полицията? Нали са дошли двама полицаи на място, видяли са ситуацията, видяли са двама водачи, видяли са, че третия го няма, видяли са колите, загубили са си и те времето и изведнъж ....греда.
Хитреца дето избяга изглеждаше пиян или дрогиран, поне външно. А и иначе нямаше да бяга.

Ай, сиктир и законите.

Не знам на какъв език трябва да се обясни на някой хора,че без жалба /заявление/ ,не може да се предприеме издирване и санкциониране на водача нарушител.
Чета всякакви свободни съчинения.Разбирам,че на никой не му е приятно да си губи времето с обяснения и жалби ,но това е законовия ред.Така е измислено и утвърдено от нашите законотворци.Това,че е подаден сигнал до 112 не е достатъчно.
Така е и при извършено престъпление.Например кражба.Не желаеш да подаваш жалба-няма разследване.Нищо,че си се обадил на 112.Те са само гара разпределителна.Нищо повече.Преценяват кой-полиция,пожарна,спешна помощ или друга институция да изпратят на сигнала.
Дано съм правилно разбран.
Всеки сам си преценява дали да си търси правата или не.
P11-144 ; 1,8 ; 16V ; QG18DE
vladobate
INSANE

Мнениеот vladobate » 09 окт 2019, 23:20

Ако жалбоподавателя , тъй де този дет трябва да се жалва е премазан в колата и е по-нежив от камък , кой аджеба ще се жалва ? Ей така първото което излезе като публикация ( част от нея ) : """ Каква е целта на наказателното разследване?

То цели събирането на доказателства, които потвърждават или оборват предположението, че дадено лице е извършило определено престъпление. Разследването може да започне по оплакване до разследващите органи за извършено престъпление или защото същите органи са разкрили данни, предполагащи извършването на престъпление. """
Дали ?
WP11-144 , QG18DE , ГИ
ROUGE
Маниак
Регистриран: 02 окт 2017, 04:49
Автомобил/Car: X-trail T31
Град/City: Флорида
Благодарил (а): 38 пъти
Изпратили благодарности: 39 пъти

Мнениеот ROUGE » 10 окт 2019, 05:40

Преди време знам, че за съжеление убиха човек на пешеходна пътека във Варна.
Говоря за балетистът.
.....убиецът избяга.....сега е във затвора....
Кой подаде жалба?
Ченгетата малко :ooops:
Nissan Micra 2003г, K12 1.2 80кс - продаден
Nissan Nоте2006г, Е11 1,6 110 кс - продаден
Nissan Rogue 2017 SV 2,5 бензин CVT - 170кс
Nissan Rogue 2019 S 2,5 бензин CVT - 170кс
Потребителски аватар
krasi-mir
Маниак
Регистриран: 28 апр 2012, 20:17
Автомобил/Car: Almera N16
Град/City: Момин Проход-Сф и Willand-UK

Мнениеот krasi-mir » 13 окт 2019, 14:07

vladobate написа:Източник на мнението Ако жалбоподавателя , тъй де този дет трябва да се жалва е премазан в колата и е по-нежив от камък , кой аджеба ще се жалва ? Ей така първото което излезе като публикация ( част от нея ) : """ Каква е целта на наказателното разследване?

То цели събирането на доказателства, които потвърждават или оборват предположението, че дадено лице е извършило определено престъпление. Разследването може да започне по оплакване до разследващите органи за извършено престъпление или защото същите органи са разкрили данни, предполагащи извършването на престъпление. """
Дали ?

Лееееееекинко бъркаш нещата. Цитираното от теб касае ПРЕСТЪПЛЕНИЕ.

ПТП-то не е престъпление, а административно нарушение и се третира, както наблегна Генев, по съвсем друг законов ред, измислен и утвърден от нашите законотворци, и нямащ нищо общо с наказателното разследване.

Едно ПТП става престъпление, когато има особено големи материални щети, или телесна повреда (не помня каква - лека, средна или тежка). Тук коментирания случай не е нито едно от двете. Тук дори няма и претенции за щети от двамата пострадали. Щети има само виновния. Ако беше отнесъл стълб, парапет или празна автобусна спирка, тогава вече е друго. И пак не съм сигурен, дали енергото, общината или ДАП-а, не трябва първо да подадат жалба.

Това с телесните повреди също има тъпотии.
На времето, преди 20-ина години, когато се занимавах с такива казуси, имах пострадал с 2 счупени ребра. Пострадалият вика "Искам да го съдите"(разбирай Прокуратурата). Да, ама ЗАКОНЪТ вика "Не става, за да го съдим трябва да имаш 3 счупени ребра, а ти имаш само 2".
Honda CR-V II K20A4 i-vtec automatic
Honda Jazz I L13A1
vladobate
INSANE

Мнениеот vladobate » 13 окт 2019, 18:40

Престъпление по дефиниция е нарушение на закон. Нежеланието на служителите на КАТ да направят проверка кой аджеба е собственикът на возилото и евентуално да се установи адекватен ли е бил и всъщност не е ли нарушил закона превръщайки го автоматично в престъпник , е те това не мога да го оправдая. ПС : За огромно мое съжаление колегата krasi-mir е прав. "Осведомих" се с всевиждащото око " Нет " , има безумни примери , отчайващо е . За ПТП-то извършителя Не могат да го хванат дори и за дедовия . За всичко останало обаче не съм се объркал хич даже . Безотговорност , нехайство и "бал съм го" не се учи никъде особено в Академията на МВР. Живи и здрави , пожелавам на всички ни.
WP11-144 , QG18DE , ГИ
Потребителски аватар
krasi-mir
Маниак
Регистриран: 28 апр 2012, 20:17
Автомобил/Car: Almera N16
Град/City: Момин Проход-Сф и Willand-UK

Мнениеот krasi-mir » 13 окт 2019, 23:18

Прав си bate, мнооооого си прав!

Унищожаването на КАТ започна много скоро след началото на криворазбраната демокрация. Започна, както отгоре-надолу, така и отдолу-нагоре в йерархията.
По него време имах неблагоразумието да започна в тази служба. Лейтенант. Издържах 5г. Когато подадох рапорта за преместване в друга служба, окръжният ми началник каза - "Виж сега, аз съм човек пред пенсия. Целият ми трудов стаж премина в КАТ. Не познавам друг, доброволно напуснал КАТ".
Айде още 4г и 8м (т.е. 4м преди да направя заветните 10г стаж в МВР) "безотговорност, нехайство и бал съм го", ииииии ... работна виза - терминал 1 - Единбург.
Honda CR-V II K20A4 i-vtec automatic
Honda Jazz I L13A1

Върни се в “Лакърдии”